Akne ve Sivilce Tedavisi

  • Akne ve Sivilce Tedavisi İstanbul

Akne ve Sivilce Tedavisi

Akne, halk arasındaki adıyla sivilce; en sık rastlanan deri problemlerinden biridir. Çoğu kişide ergenlik döneminde görülmeye başlanır ve bazı kişilerde erişkinlik dönemine kadar devam edebilir. Akne, yağ bezleri iltihabıdır. Dışarı atılamayan, yağ bezlerinin ürettiği yağ moleküllerinin bakteriyel etkenlerle birleşerek akne oluşmasına neden olurlar.

Genetik faktörler, beslenme şekli, sigara ve alkol kullanımı, temizliği ve bakımı yapılmayan cilt, kullanılan makyaj malzemeleri, hormon bozukluğu, deri yapısının yağlı olması akne oluşmasının nedenleridir. Akne tedavi edilmediğinde, kalıcı izler bırakabilirler. Bu izler kişinin dış görünümünü etkilediği için kişi de psikolojik olarak sorun yaratabilirken, öz güven problemi yaşatır.

Akne en çok yüzde, alında, yanaklarda görülürken, sırt, göğüs, boyun ve kollarda da görülmektedir. Akneler kendilerini siyah ve beyaz nokta, iltihaplı kızarık ve cilt altında kist halinde gösterebilmektedir.

Akne genellikle gençlerin problemleridir. % 80 12-20 yaş arasında görülürken 20 yaşından sonra görülüp 40'lı yaşlara kadar devam edebilmektedir.

Farklı akne tipleri vardır. Bunlar ;

  • Komedonal akne : Genellikle ergenlik çağında görülen ve yağlı deriye sahip olan kişilerde daha çok rastlanır. Burun kenarlarında, yüzde yoğun olarak görülür.
  • İnflamatuar akne : Kırmızı kabartılar ve iltihaplı sarı kabartılar halindedir.
  • Nodülokistik akne : Beyaz ve siyah noktalar, kırmızı ve sarı iltihaplı kabartılar halinde olur. Oluşturduğu yerde iz bırakma riski yüksektir.

Akne tedavisinde kişinin yüz temizliğine özen göstermesi gereklidir. Evde cilt temizliği için kullanılan ürünlerde yağ bazlı içeriğe sahip olanlar kullanılmamalıdır. Günde ikiden fazla kullanılmamalıdır. Günde ikiden fazla kullanılmamalıdır. Aşırı makyaj yapılması ve kapatıcıların kullanılması aknelerin oluşumunu artırır. Bu yüzden yağ bazlı makyaj malzemeleri kullanımından oldukça kaçınılmalıdır. Siyah noktalar sıkılmamalıdır. Sıkılan siyah noktalar, kırmızı kabarıklara dönüşebilir. Akne tedavisi uzun bir süre gerektirir. Tedavi ortalama 6 ay sürebilir. Akne tamamen iyileşse bile kişi düzenli olarak cilt bakımına devam etmelidir.

Krem tedavisi: Akne tedavisinde kullanılan kremler tüm sivilceli bölgeye sürülmelidir. Çoğu krem deri üzerinde kuruluğa ve tahrişe neden olur.

Antibiyotik tedavisi: Kırmızı kabarıklar ve sarı iltihaplı kabarık aknelerin tedavisinde yoğun olarak kullanılır.

Kimyasal peeling tedavisi : Meyve asitleri içeren özen ilaçlarla uygulanan yöntemdir. Aknenin tipine göre meyve asit içeriği değişmektedir. Deri üzerine istenilen derecede zarar vererek kolajen üretimini ve hücre üretiminin artmasını tetikler ve ölü hücrelerin atılmasını sağlar. Kimyasal peeling, dikkatli ve profosyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Kızarıklık ve tahriş gibi yan etkiler görülebilir. Bu etkiler geçene kadar tedaviye ara verilmelidir.

Lazer tedavileri de akne tedavisinde kullanılmaktadır.

Q-switched Nd:Yag lazer : 1064 nm dalga boyuna sahiptir. Dalga boyunun yüksek olması nedeniyle derinliği fazla olan sivilceler de kullanılabilmektedir. Uygulandığı bölgedeki pigmentler ısıyı emer ve hasarlı dokuların iyileşmesini sağlar. Aknenin derecesine göre seans sayısı değişebilir. Yan etkileri oldukça azdır.

Fraksiyonel lazer : Lazer ışınları, Atış yapılan bölgelerde hasar oluşturur. Sağlam dokular, Hasarlı bölgeyi iyileştirerek yeni dokuların oluşması sağlanır. Derin akneler de oldukça etkilidir. Yan etkileri oldukça azdır. Ortalama 5 seanstan sonra olumlu sonuçlar verir.

Doktorunuza Sorun