Lazer Epilasyon

  • Lazer Epilasyon İstanbul

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmayı sağlayan bir yöntemdir. Lazer epilasyon, tüylerden kurtulmaya etkili ve kalıcı olarak olanak sağlayan, klasik yöntemlere göre acısız, kolay bir kullanım sunan yöntemdir. Teknolojinin ilerlemesi, lazer epilasyonunda gelişmesini sağlayarak olumlu sonuç vermesini artırarak, yan etkilerini, yok denecek duruma getirmiştir.

Lazer epilasyon da lazer ışığı tüy köklerinde bulunan melanin pigmenti tarafından emilir. Melanin pigmentinin emdiği lazer ışınlarının tüy köklerini etkileyerek hasar görmesini sağlar. Böylece lazer epilasyon işlemi gerçekleşmiş olur. Lazer epilasyon, açık cilt tipi ve koyu renk tüylerde daha etkili olup, açık renk tüyler ve koyu renk cilt tipinde fazla etkisi görülmemiştir.

FDA, lazer epilasyon uygulamasını, 1997 yılında onaylamış olup tüm dünyada güvenli şekilde kullanılmaktadır. Bu uygulamada, verilen lazer ışınları, tüy köklerini hedef alırlar. Çevresinde bulunan, damarlara, sinirlere, iç organlara ve cilde zarar vermesi ile ilgili herhangi bir bilgi yoktur.

Lazer epilasyon yapılmadan önce, hastanın dikkat etmesi gerekenler vardır. Uygulamadan 1 ay öncesine kadar, kişi güneşlenmemeli ve solaryuma girmemelidir. Bunlar cilt rengini değiştirir ve lazer uygulamasının etkisini azaltır. Tüyleri köklerini zayıflatacak, ağda, cımbız, epilatör gibi yöntemler kullanılmamalıdır.

Tek seansta tüm tüylerden kurtulmak imkansızdır. Büyüme zamanları aynı olmadığı için, dökülme zamanları da farklı olacaktır. Bu yüzden seans sayıları değişmektedir. Ortalama olarak 8 seans sürebilirken. Seans sayılarını, yaş, cinsiyet, genetik nedenlerde değiştirmektedir. Azalabilir ya da artabilmektedir.

Uygulama yapıldıktan sonra, kızarıklık, şişme ve yanma gibi yan etkiler oluşabilir. Bu yan etkiler, en geç 1 gün içerisinde geçmektedir. Lazer epilasyon uygulamasından sonra dikkat edilmesi gerekenler vardır. Uygulama yapılan bölgelere sıcak su gelmemelidir. Kişi kendini ve işlem yapılan bölgeleri güneşten korumalıdır. Bunun için güneş koruyucu kremler kullanmalıdır.

Lazer epilasyon işlem sürecinde her seanstan sonra, tüyler dökülmeye başlar. Dökülmeler tamamlanıp 1 yıl kadar çıkmadıktan sonra işlem kalıcılığı kesinleşmiştir. Eğer 1 yıldan sonra tekrar tüyler çıkıyor ise seansların tekrarlanması gerekir.

Lazer epilasyon uygulamasında farklı cihazlar kullanılır. 3 farklı türü vardır. Alexandrite lazer, Nd:Yag lazer ve Diod lazer

Alexandrite lazer epilasyon : Sürekli atış yapabilen dalga boyu 755 nm olan lazer türüdür. Cilt altına dalga boyu kadar işlem yapabilir. Koyu renk tüy ve açık renk cilde sahip olanlarda daha etkilidir. Beyaz tene sahip olmayanlarda tüy dökme işleminde kullanılmaz.

Diod lazer : 810 nm dalga boyuna sahiptir. Alexandrite lazere göre daha derine inmektedir. Bronzlaşmış ciltlerde uygulanabilmektedir.

Nd:Yag lazer : 1064 nm dalga boyuna sahip olması nedeniyle en derinlere işlem yapmaktadır. Esmer tendeki kişiler için güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Doktorunuza Sorun