Kulak Estetiği Ameliyatları

  • Kulak Estetiği İstanbul

Kulak Estetiği Ameliyatları

Bir çok kişi, kulak şekil bozukluğu ile doğmaktadır. Kulak şeklinin bozukluğu, kişinin sosyal hayatını etkilediği gibi öz güven problemleri de yaşayabilirler. Cerrahi işlemler sayesinde, kulakların şekli, yapısı kişiye daha estetik bir görünüm vermesi için düzeltilebilir.

Estetik kulak ameliyatları, kepçe kulakları, başa daha çok yakınlaştırmak, kıvrımları şekillendirmek veya normalden daha büyük kulakları küçültmek amacıyla yapılan işlemlerdir. Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da düz olması, kulakların baştan fazla bir açıyla uzak olması genellikle temel sebeptir. Bu operasyon genellikle kulak gelişiminin tamamlandığı 6 yaşından itibaren yapılmaktadır. Bu yaşlar da yapılması, çocuğun okul döneminde arkadaşlarından görebileceği tepkiler psikolojik olarak problemler yaratabiliceğinden önemlidir. Her ne kadar bu yaşlarda yapılan bi ameliyat olmasına rağmen sıklıkla 20'li yaşlarda bu işlemi yaptırmak isteyen kişi sayısı daha çoktur.

Kepçe kulak ameliyatı erkeklerde, saçlarını kısa bir şekilde kestirememelerine neden olurken, kadınlarda saçlarını toplayamama gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden ameliyat istekleri çoğalmaktadır. Kulak estetiği ameliyatı, büyük yaşlarda lokal anestezi ile yapılabilirken, çocuklar da genel anestezi tercih edilir.

Ameliyat Yöntemi

Kepçe kulak ameliyatı, 1,5-2 saat kadar süren bir işlemdir. Kulaktaki problemin değişikliğine göre ameliyat şekli de değişebilmektedir. Kulak ameliyatı, kulak arkasından yapıldığı için ameliyat izi görünür durumda olmaz. Kulak ameliyatında farklı yöntemler vardır. Kulak arkasından açılan kesi de, kıkırdak dokuya kadar ulaşılır. Kıkırdak dokular çıkartılabilirken, kıkırdak dokunun törpülenerek şekil verilmesi de olabilir. Kulağın yapısı bozulmadan kulak arkaya doğru katlanır ve açılmaması için kalıcı dikişler yerleştirilir. En son ise cilt dikişleri konularak, estetik işlemi bitirilir. Ben kendi vakalarımda sıklıkla sadece dikişlerle kulağı tutan değil, aynı zamanda kıkırdakların yönünü değiştiren bir yöntem tercih ediyorum. Bu yöntemde kulağın konka adı verilen bölümünden kıkırdak doku çıkartılmakta ve kulak kıvrımını oluşturan kıkırdağın yönünü arkaya doğru değiştirerek yapmaktayım. Bu sayede kulakda oluşabilecek nüks yani tekrarlama durumu son derece azalmaktadır. Bu ameliyatta kulağın arka planından yapılan kesiyle çalışıldığı için daha sonra hiçbir izle karşılaşılmaz. Hastaya kanama olmaması için baskılı bandaj uygulanır.

Ameliyat Sonrası

Hastaya takılanl baskılı bandaj uygulaması oldukça önemlidir. Kulak, aşırı kanlanan bir organ olduğu için baskılı bandajın iyi yerleştirilmesi gerekir ve kulak kanlanmasının önüne geçilir. Kulaklar da bir kaç ağrı ve acı olabilir. Bu durumların ilaç kullanarak geçmesi mümkündür. 4-5 gün sonra baskılı bandaj çıkartılır ve hafif bir pansuman ile sarılır. Bu sargılarda çıkartıldıktan sonra geceleri kullanılmak üzere tenisçi bandajları kullanılabilir. Bu bandajın gündüzde kullanılması, kulak şeklinin daha iyi korunmasına yardımcı olur. Ameliyat sırasında kullanılan dikişler kendiliğinden eriyen türdendirler ve 1 hafta içerisinde erirler. Kulak ameliyatından sonra, 10 güne yakın şişlik olabilir. 1.5 ay boyunca kulağın bükülebileceği aktivitelerden kaçınılmalıdır. Erişkinlerin çoğu işlerine ortalama 5-7 gün içinde dönebilir. Çocuklar yaklaşık 7 gün sonra okula gidebilir, ancak aktivitelerde dikkatli olmaları gerekir. Ameliyat olduktan sonra, 3 ay boyunca kulakları darbelerden ve bükülmelerden korumak gerekir. İç ve cilt üzerindeki dikişlerin atmasına neden olabilir. Kulağın, estetik yapılmadan önceki haline dönmesi gerçekleşebilir. böyle bir durumda ameliyatın tekrarlanması gerekebilir. 3 ayın sonunda kıkırdak dokusu normale döneceğinden gelen darbelerde bir sorun yaratmaz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Hakkında Sık sorulan Sorular

Kulak estetik ameliyatından sonra iz kalır mı?

Kepçe kulak ameliyatları kulak arkasından yapılan işlemler olduğu için izler görünür bir halde olmayacaktır. Zaman geçtikçe bu izler belirsiz bir hale gelecektir.

Kepçe kulak ameliyatı kulak zarına veya işitmeye etki eder mi?

Kulak estetik ameliyatı, dış kulak üzerine yapılan işlemler olduğu için kulak zarına veya işitmeyi etkilemez. Kulağın iç yapısına zarar vermez.

Ameliyattan sonra ameliyat geçirildiği belli oluyor mu?

Ameliyattan sonra kulakta oluşabilen şişliklikler geçtikten sonra, kulaklar doğal görünüme kavuşurlar. Bunun içinde 10 gün kadar zaman geçmesi gerekir.

Dikişler ne zaman alınır?

Ameliyatta eriyen dikişler kullanıldığından, dikiş aldırma gibi bir durum olmaz. Dikişler, 1 haftadan erimeye başlar ve 3 haftaya yakın bir sürede tamamen kaybolurlar.

Ameliyattan sonra ne zaman banyo yapılabilir?

Ameliyattan 1 hafta sonra banyo yapılabilmektedir. İlk banyolar ılık suyla ve kısa süreli olmalıdır.

Doktorunuza Sorun