Botoks Uygulaması

Botoks


Botox Nedir, Botox'un Etki Mekanizması Nasıldır?

Botoks günümüz medikal estetik alanının belki de en olmazsa olmaz uygulamasıdır. Uygulaması basit, etkin sonuçlar alınabilen, güvenilir bir uygulama olduğu için hastalar tarafından oldukça fazla talep edilmektedir. Peki nedir bu Botoks? Nasıl etki eder? Yan etkileri zararı var mıdır? Botoks nasıl yapılır? Bütün sorulara yanıt bulmaya çalışacağız.

Botox İstanbul

Botoks (Botulinum toksini), Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir çeşit toksindir. Toksin denilince hemen akla zehir geliyor ancak Botoks kesinlikle yılan zehri değildir. Botox etki edebilmek için, sinir uçlarında elektriksel iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinirler ile buranın hedefi olan kaslar arasındaki iletimi geçici olarak bloke eden bir etki mekanizması vardır.

Sinir iletiminin durması, sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar. Klinik kullanımı için laboratuar ortamında da üretilebilinen Botoks uzun yıllar medikal estetik tıp alanında değişik hastalıklarda kullanılmış olup günümüzde estetik amaçlı uygulamalar sınıfında oldukça popüler hale gelmiştir. Belki de Botoks günümüzün en yaygın estetik uygulamasıdır. Botoks'un etki mekanizmasından tıpta birçok alanda yararlanılmaktadır.

Estetik plastik cerrahi alanında ise genellikle mimik kaslarının kasılması ile oluşan yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklık ve çizgilenmeleri azaltmak, migren ağrıları tedavisinde ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı ile kullanılır.
Botoks ile Kırışıklık ve Çizgilerin Giderilmesi

Yüzümüzdeki bizi rahatsız eden mimik, çizgi ve kırışıklıklardan ameliyatsız kurtulmanın en kolay çözümü olan Botoks uygulaması, 15 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde estetik cerrahi sektöründe kullanıma girmiştir. Mimik kaslarının istemsiz hareketlerle yıllar boyunca hareket etmesi, üzerini örten deri üzerindeki kıvrımları belirgin hale getirir ve böylece yüzdeki dinamik çizgilenmeler yani kırışıklıklar ortaya çıkar.

Botox'un En Sık Kullanıldığı Mimik Çizgileri

Alın, kaşlar arası, göz kenarları, kaz ayakları, dudak üstü, boyun platismal bantlar ve ağız çevresinde görülür. Alın ve göz kenarlarındaki çizgiler kişiye daha yaşlı bir görünüm, kaşlar arasındaki çizgiler ise kişiye çatık kaşlı, kızgın bir bakış ifadesi verir. Mimik kaslarına Botoks uygulanarak bu kasların hareketleri zayıflatılabilir, kas hareketlerindeki azalma, üzerindeki derinin, kas hareketleri ile katlanmasını ve katlanmaya bağlı çizgilenmeyi de azaltır.

Bu şekilde yaşlı ve kızgın olarak görünen yüz ifadesinde de belirgin bir düzelme sağlanır. Kozmetik ile uğraşan hekimler kırışıklıkların deri altında yer alan kasların kasılması sonucu derinin çekilmesiyle oluştuğunu söylemektedir. Bu kasların gevşemesi sonucunda kırışıklıklar azalır veya tamamıyla ortadan kalkar.

Botoks ile Hangi Kırışıklıklar Giderilebilir? Nasıl?

Botox tedavisine en iyi cevap veren kırışıklıklar alın çizgileri, göz etrafı kırışıklıkları, kaz ayakları ve kaşların arasındaki kırışıklıklardır. Botoks ayrıca çene ucu çizgilerine, dudak kenarı kaldırmada, dudak üstü sigara içme çizgilerinde, gülme çizgilerinde, boyundaki platismal bantların tedavisinde de kullanılabilir.

Botoks'un Etkisi Ne Zaman Başlar, Ne Kadar Sürer?

Botox uygulaması yapıldığında ilk üç gün bir değişiklik gözlenmez. Etki 3 gün sonra başlar, 15 gün sonra tam randımanlı hale gelir. Bu dönemden sonra etkide artış fazla gözlenmez, 3-4 aydan itibaren Botoks'un etkisi azalmaya başlar ve 6 ayın sonunda tamamen biter.

Botox (Botulinum Toxin) Etkisini Nasıl Gösterir?

Kişide yüz hareketleri ve mimiklerinin yapan kas grupları, yüz üzerindeki deri tabakasına bağlı bir şekilde bulunurlar. Zaman içerisinde pek çok çevresel faktörle beraber, yüzdeki mimik ve kas hareketleri neticesinde, derinin altıda bulunan kaslar ciltte kırışıklık ve çizgiler meydana getirirler.

İnsan vücudunda kasların hareket etmesini sağlayan ve mimikler dahil olmak üzere vücuttaki bütün kas kasılmalarını tetikleyen asetil kolin isimli kimyasaldır. Asetil kolin kaslara sinir uçları vasıtası ile geçerek etki eder.

Botoks (bakınız: botulinum toksini), hareketlerinin kısıtlanması hedeflenen kas grubuna enjekte edildiğinde, kaslarda sinir uçları üzerinde etki eder ve buraya konumlanır, bu sayede kasların hareket mekanizmalarını tetikleyen asetil kolin maddesinin sinir uçları üzerinde tutulması ve kaslara geçmesi engellenmiş olunur, bu sayede uygulama yapılan bölgede lokal olarak kas hareketleri belirli bir süreliğine kısıtlanmış ve sınırlanmış olur.

Botox uygulaması sonrasında hareket ve kasılması sınırlanan kaslar gevşeme eğilimi içerisinde girer ve kasların altında bulunduğu cilt bölgesindeki kırışıklık ve çizgiler hızlı bir şekilde yok olur.

Botox uygulaması yapılan bölge eskisine oranla daha kırışıksız ve düz bir görünüme sahip olur. Uygulama yapıldıktan ortalama 3 ay geçtikten sonra botoksun kaslar üzerindeki etkisi azalmaya başlar ve yine ortalama 6 ay sonra botulinum toxin (botox) etkisini kaybederek kaslar eski hallerine geri dönerler. Bu dönemden sonra botoks uygulaması hastaya tekrar yapılabilir ve zaman içerisinde tekrarlanan uygulamalar, botoksun vücuttaki kalıcılık süresinin artmasına neden olur.

Kullanım Alanına Göre Botoks Uygulama Tipleri

Alın Botoksu Nedir?

Alın bölgemizde mimik çizgi ve hareketlerimize bağlı genellikle yatay olan çizgilerdir. Özellikle kaşlarımızı kaldırdığımız zaman daha fazla belli olur. Alın bölgesine yapılan alın Botoks ile bu yatay ve bazen dikey çizgilerden kurtulmak mümkün olmaktadır. Alın Botoks'u kaş arası ve göz çevresi Botoks uygulaması ile birlikte sıklıkla uygulanmaktadır. Alın kırışıklıklarında ilk tercih alın Botoks'u uygulamasıdır.

Kaş Arası Botoks'u Nedir?

Özellikle kızdığımız zaman, ya da gözlerimizi odakladığımız zaman çok fazla belirgin olan iki kaş arası bölgede oluşan kırışıklıklardır. Bu kırışıklıklar insanı olduğundan daha sert ve sinirli göstermektedir. Firavun çizgileri de denilen bu bölgeye kaş arası Botoks uygulaması son derece etkili bir sonuç alınmasını sağlamaktadır. Kaş arası Botoks'u sadece kaş arası alana değil kaşların üzerine doğru bulunan kas bölgesine yapılmaktadır.

Göz Çevresi - Kaz Ayakları Botoks'u Nedir?

İnsanlar güldükleri zaman göz çevreleri de buna eşlik eder. Bu yüzden göz çevresi kırışıklıkları oluşur. Yine zaman, yaş ve yapısal faktörlerle bu kırışıklılar artar. Göz çevresi Botoks uygulaması bu alandaki kırışıklıkları büyük ölçüde azaltmaktadır. Göz çevresi Botoks'u kemik çerçevenin dışındaki kırışıklıklara yapılmaktadır. Göz kapağının altındaki kırışıklıklar ya da üst göz kapağındaki sarkmalar göz çevresi Botoks'u ile düzelmez.

Dudak Üstü Botox'u Nedir?

Hastalar bunu dudak Botoks'u olarak nitelendirmektedirler. Dudak üstünde bulunan genellikle sigara içimine bağlı dikey kırışıklıkları düzeltmede Botoks oldukça etkili olmaktadır. Dudak Botoks'u bir dolgu uygulaması değildir. Dolayısıyla hacim kazandırmaz. Sadece kırışıklıklar azalır.

Bu bölgeye uygulanacak Botoks diğer alanlardan farklılık göstermektedir. Genelde daha yüzeysel bir uygulama yapılmaktadır ve de dozajı tek sefer yerine paylaştırarak yapmak sonuç ve hasta konforu açısından daha iyi netice vermektedir. Bunun haricinde dudak köşelerini aşağıya çeken kaslara da Botoks yapılabilmektedir. Bu durumda dudak köşeleri bir miktar yukarıya doğru döner ve mutsuz ifade yerini daha genç görünüme bırakır.

Çene Botoks'u Nedir?

Çene uçlarında gülünce ya da konuşunca toparlak ve engebeli bir görünüm oluşmaktadır. İşte çene Botoks'u ya da çene ucu Botoks'u bu engebeleri kaldırmak amacıyla yapılmaktadır. Son derece basit ve etkili bir uygulamadır. Çene Botoks'u yüzün diğer alanlarıyla birlikte kombine edilmektedir.

Burun Botoks'u Nedir?

Botoks'un bir diğer kullanım alanı burun ucunu kaldırmaya yöneliktir. Bazı burunlarda burun ucu konuşurken ve gülerken aşağıya doğru sarkar ve yer değiştirir. İşte burun ucu Botoks'u da tam burada devreye girmektedir. Burnun alt kısımlarına yapılan Botoks'la burun uç kısmı bir miktar kalkmaktadır. Bu uygulama haricinde özellikle gülünce ortaya çıkan burnun üst ve yan kısımlarındaki kırışıklıkları düzeltmek amacıyla da Botoks oldukça sık kullanılmaktadır. Burun Botoks'u burun kemerini düzeltmede kullanılmaz.

Boyun Kırışıklığı Botoksu Nedir?

Boyun bölgesinde dikey olarak oluşan çizgiler, bilhassa boyunda gırtlağın iki tarafında meydana gelir. Bu durum botoks ile düzeltilebilir. Boyunda çift taraflı olarak meydana gelen bu kırışıklıklar boyun bölgesinde deri altında bulunan platysma kasının hareketleri neticesinde oluşmaktadır. Bu kasa enjekte edilecek olan botoks, kas üzerindeki kasılmaları geçici bir süre ile durduracağından kişide boyun bölgesindeki kırışıklık ve hatlar düzelecek ve daha estetik bir görünüme kavuşacaktır.

Botoks ile Kaş Kaldırma - Kaş Postüründe Değişim

Botoks İstanbul

Kırışıklar dışında Botoks, kişiye yorgun bir ifade veren kaş düşüklüğünün tedavisinde kaş şekillendirme (kaş kaldırma), kızgın ifadeye sebep olan kaş arası ve üstü kasılmaların giderilmesinde cerrahi uygulamalara alternatif olmaktadır. Kaş biçimlendirilmesinde botulinum toksin kullanılırak kaşların kuyruk olarak adlandırılan kısımlarının yukarı kaldırılması, kaşlarda yüksek olan orta bölümlerinin aşağı doğru indirilmesi ile kişide kaşların şeklinde daha estetik bir görünüm kazanılabilmektedir. Botulinum toksinin yani botoksun kaş şekillendirme işlemlerinde uygun ve başarılı bir biçimde yapılabilmesi hekimin tecrübesine ve anatomi bilgisinin fazlalığına dayanmaktadır. Botoks ile kaş şekillendirme işlemi sonrası kaşlar 1-4 mm seviyesinde kalkabilmektedir. Elbette kaş kaldırma ameliyatı kadar kaşların kalıcı ve belirgin kalkması mümkün olmaz ancak Botoks basit bir şekilde dinamizmi sağlar.

Botox ile Aşırı Terleme (Hiperhidrozis) Tedavisi

Botox'un kozmetoloji'de diğer bir kullanım alanı ise aşırı terleme ve buna bağlı koku gibi değişik rahatsızlıkların geçici olarak düzeltilmesidir. Koltuk altı, el ve ayaklarda yoğunlaşan ve tıp dilinde hiperhidrozis olarak adlandırılan aşırı terleme hastalığına karşı Botoks son yıllarda oldukça fazla kullanım alanı bulmuştur. Hatta günümüzde hiperhidroz tedavisin için en etkili yöntemlerin başında botoks uygulaması yer almaktadır.

Bazen tamamen yapısal, genetik özelliklerle oluşan terleme bazen de altta yatan stres, emosyonel değişiklikler, heyecan, emetik ilaçlar, insülinler gibi uyarıcı hormon ilaçlar, hipertiroid, tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezi hastalıkları, menopoz, hipoglisemi, şişmanlık, bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar ve hormonlar terlemenin başlıca nedenleri arasında bulunmaktadır. Bazen yapısal olarak ta çok fazla terleme gözükebilir. Bu da hastaları hem kendinden hem de çevresinden soyutlar.

Bu durum rahatsızlık verdiğinde, terlemenin yoğun olduğu deri altına uygun dozlarda enjekte edilen Botoks, ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici süre engelleyerek ter üretimini ve terin aktarılmasını engellemektedir. Botoks, çok ince uçlu özel Botoks iğneleriyle aşırı terleyen bölgeye sık aralıklarla uygulanır.

Botoks ile Terleme Tedavisinin Estetik Amaçlı Botokstan Farkları Nelerdir?

Botox'un kozmetoloji'de diğer bir kullanım alanı ise aşırı terleme ve buna bağlı koku gibi değişik rahatsızlıkların geçici olarak düzeltilmesidir. Koltuk altı, el ve ayaklarda yoğunlaşan ve tıp dilinde hiperhidrozis olarak adlandırılan aşırı terleme hastalığına karşı Botoks son yıllarda oldukça fazla kullanım alanı bulmuştur. Hatta günümüzde hiperhidroz tedavisin için en etkili yöntemlerin başında botoks uygulaması yer almaktadır.

Bazen tamamen yapısal, genetik özelliklerle oluşan terleme bazen de altta yatan stres, emosyonel değişiklikler, heyecan, emetik ilaçlar, insülinler gibi uyarıcı hormon ilaçlar, hipertiroid, tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezi hastalıkları, menopoz, hipoglisemi, şişmanlık, bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar ve hormonlar terlemenin başlıca nedenleri arasında bulunmaktadır. Bazen yapısal olarak ta çok fazla terleme gözükebilir. Bu da hastaları hem kendinden hem de çevresinden soyutlar.

Bu durum rahatsızlık verdiğinde, terlemenin yoğun olduğu deri altına uygun dozlarda enjekte edilen Botoks, ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici süre engelleyerek ter üretimini ve terin aktarılmasını engellemektedir. Botoks, çok ince uçlu özel Botoks iğneleriyle aşırı terleyen bölgeye sık aralıklarla uygulanır.

Uygulama kas içine değil hemen yüzeysel deri altına yapılmaktadır. Uygulamadan sonraki ilk hafta içerisinde düzelme başlar. Botoks'un etkisi genellikle 6 ile 8 ay sürer, etki geçmeye başladığında ikinci uygulama yapılır. Kişiye bağlı olarak ter bezlerinden aşırı ter salgılanmasını belli bir sürelik durdurmak ve böylece özellikle yaz aylarında gerek koltuk altı gerek avuç içi gerekse ayak tabanı terlemesi giderilebilmektedir. Botox uygulaması ile aşırı terleme tedavisi oldukça kolay ve pratik bir uygulamadır. Bu uygulamanın etkili olduğu bölgeler tıpkı diğer botoks uygulamalarında olduğu gibi sadece lokal olarak botox işleminin yapıldığı alanı kapsamaktadır.

Botoks Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Botoks Yılan Zehri midir?

Halk arasında kimi zamanlarda söylenildiği gibi clostridium botulinum toksininden elde edilmiş bir madde olan botoks kesinlikle yılan, akrep ya da herhangi başka bir hayvandan elde edilen bir zehir türü değildir. Botoks yukarıda da bahsedildiği gibi bir çeşit bakteri toksininin laboratuvar ortamında işlenmesi yöntemiyle ile ilaç haline getirilmiş bir bakteri formudur.

Botox'un Zararları, Yan Etkileri Var mıdır?

Botoksun bilinen kalıcı ve zararlı hiç bir yan etkisi yoktur. Etkisi sadece uygulama bölgesiyle sınırlıdır, vücutta sistemik bir yan etki yaratmaz. 24 saat içerisinde vücuttan atılır ve en önemlisi maksimum etkisi yani kaslardaki gevşeklik süresi 6 aydır. Oluşabilecek yan etkiler enjeksiyon yerine ait yan etkilerdir. Uygulama anında iğneye bağlı kızarıklıklar ise kısa bir süre sonra geçecektir.

Eğer küçük kılcal damarlar zedelenirse en fazla 2-3 gün süren morluk oluşacaktır. Botoks zararlı bir madde değildir, bilinen zararları sadece enjeksiyon yerinde olabilecek morarma, kızarıklardır. Eğer Botoks yanlış uygulama alanlarına uygun olmayan dozlarda yapılırsa bazen göz kapaklarında tamamen geçici olmak kaydıyla düşüklük meydana gelebilir. Böyle bir durum olursa verilecek göz damlalarıyla kaslar güçlendirilecek ve 3-4 gün içinde problem düzelecektir.

Aşağıdaki maddede botoks yaptırmasında sakınca olan kişiler belirtilmiştir.

Botoks Kimlere Yapılmaz ?

Gebe kadınlara botoks uygulamasının yapılması doğru değildir, ayrıca hamilelik sonrası bebek emziren kadınların da botoks uygulamasını yaptırmaları için süt verme dönemlerinin bitmesini beklemeleri gerekmektedir. Çeşitli kas ve nöromasküler problemleri (miyasteneni vb.) olan ve vücudunda kanama ve pıhtılaşma problemi olan kişilere botoks uygulaması yapılmaz. Botox tedavisinin yapılacağı bölgede ciddi deri enfeksiyonu ve hastalığı olan kişilere de uygulama yapılmaz.

Botoks Erkeklere de Uygulanabilir mi?

Botoks gerek erkeklerde gerekse de bayanlarda uygulanabilen bir tedavi aracıdır. Erkeklerde de özellikle kaş arası, alın, göz çevresi çizgileri çok belirgin olabilmektedir. Dolayısıyla erkek hastalara da Botoks yaygın olarak kullanılmaktadır.

Botoks Uygulaması Öncesi ve Sonrasında Bilinmesi Gerekenler

Botox uygulamasından ortalama 2 - 3 gün öncesinden vücuda takviye amaçlı C ve E vitaminlerinin alınmaması gerekir. Uygulama öncesinde hastanın kan sulandırıcı özelliği olan ilaçları içmemesi gerekmektedir. Kişide herhangi bir kas hastalığı bulunuyorsa botoks uygulamasının yapılması sakıncalı olabilir. Kadınların hamilelik ve hamilelik sonrası emzirme dönemlerinde botox uygulaması yaptırmamaları gerekir. Botoks uygulaması öncesinde kişinin uzman hekimce muayene edilmesi ve uygulama bölgesinin detaylı bir şekilde incelenmesi gereklidir. Doktorun tavsiye ve görüşleri doğrultusunda uygulamanın nasıl ve ne şekilde yapılacağına karar verilmelidir.

Botoks uygulaması sonrasında hasta hemen ayağa kalkabilir ve sosyal yaşantısına geri dönebilir. Uygulama hasta açısından yatış ya da istirahat gerekliliği barındırmaz. Botoks uygulaması sonrasında hasta 4 – 5 saat geçtikten sonra banyo yapabilir. Hastanın botox uygulaması sonrasında uygulama yapılan bölgeyi irrite edecek herhangi bir hareketten kaçınması, bölgeye bir süre fiziksel temasta bulunmaması uzun süre kaşımaması, ovuşturmaması gerekmektedir. Botoks uygulamasından hemen sonra kişi yemek yiyebilir, su içebilir. Uygulama sonrasında etkiler hemen ertesi gün görülmez bu konuda hasta yanılgı ve olumsuz düşünceler içerisine girmemelidir, botoks uygulamasının enjekte edildiği bölgedeki 3 – 4. Günden itibaren ortaya çıkar ve ortalama 20 – 30 gün içerisinde botox etkisi kişide çok net ve belirgin bir şekilde gözlemlenir.

Yukarıda belirtilen konulara dikkat edildiği sürece botoks uygulamasının vücuda herhangi bir yan etkisi ya da zararı bulunmamaktadır.

Botoks 2018 Fiyatları - Ücretleri Neye Göre Değişir?

Her klinik ya da merkezde Botox 2018 fiyatları farklı olabilir. Botoks fiyatları uygulama yapılacak alan sayısına bağlı olarak değişir. Örneğin sadece kaş arası Botoks ile kaş arası göz çevresi Botoks'unun ücreti aynı olmaz. Ne kadar çok alana uygulama yapılırsa buna bağlı olarak Botoks ücreti değişir.

Yine terleme tedavisinde yapılan Botoks 2018 fiyatları, migren tedavisinde uygulanan Botoks fiyatı kırışıklık tedavisinde uygulanan Botoks fiyatlarına göre değişiklik gösterecektir. Çok ucuz fiyatlı Botoks uygulamalarından sağlığınız amaçlı kaçınmalısınız. Bunlar çoğu zaman etken maddenin az olduğu beklemiş uygulamalar olabilmektedir.

Botoks 2018 fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için doktorunuza danışabilirsiniz.