Labioplasti

Labioplasti Ameliyatı


Labioplasti İstanbul

Kadınlarda vajinada meydana gelen deformasyon ve buna bağlı olumsuz görüntü gerek kadınların cinsel hayatında güvensizlik ve mutsuzluğa hissine yol açmakta gerekse de kişinin psikolojik olarak kendine güvensiz olmasına neden olmaktadır.

Labioplasti, kadınlarda vajen bölgesinin giriş kısmının normalden daha büyük, daha kırışık, geniş ve sarkık durumda bulunması neticesinde hastadaki genital iç dudakların kesilmesi işlemi ile vajen bölgesinin estetik anlamda küçültülmesi ameliyatıdır.

Labioplasti günümüzde en sık karşılaşılan genital estetik problemler arasında yer almaktadır. Labioplasti ameliyatları vajinadaki, dış ve iç dudakların büyüklüğü ve bunun neticesinde sarkması sonucunda vajinanın tekrar eski haline döndürülmesi amacıyla uygulanmaktadır. Genital (cinsel) estetik ameliyatlardan biri olan labioplasti-labiaplasti ameliyatları labiumların düzeltilmesi olarak da nitelendirilmektedir. Bu ameliyatların halk arasındaki adı da vajinada iç dudak estetiği olarak bilinmektedir. Vajinada labium minus olarak adlandırılan küçük dudaklar, yine vajinadaki büyük dudakların arasında ince bir deri kıvrımı şeklinde uzanmaktadır. İç dudaklar vajinanın ön kısmındaki orta çizgide birleşerek klitorisi bir kılıf şeklinde örtmektedir.

Kısacası labioplasti vajende geniş halde olan labiaların küçültülmesi ve normal hale getirilmesi ameliyatıdır. Labioplasti bir vajinal estetik operasyon türüdür.

Kimi durumlarda ise hastada labium majus olarak adlandırılan dış dudaklar yapısal olarak normalden uzun bir durumda olabilir. Bu tip durumlarda kişinin vajinasında cinsel ilişki esnasında penisin itmesi ile labiumlar gerilebilir ve bu durum, kişide çeşitli ağrılara yol açabilmektedir. Bu durum da cerrahi ameliyat vasıtası ile labiumlar normal boyutlarına indirilmektedir.

Labioplasti ameliyatları sadece hastaya sadece estetik açıdan değil fonksiyonel açıdan da birtakım avantajlar sağlamaktadır. Ameliyat sonrasında kişi dar giysileri ve bikiniyi daha rahat bir şekilde giyebilir ayrıca kişide ameliyat sonrasında vajinal enfeksiyonlar ve vajinada olumsuz – yetersiz hijyen riski azalır. Ayrıca, kişi de cinsel ilişkide esnasında ağrı görülme durumları da engellenmiş olur ve cinsel ilişkiden alınan haz miktarı artarak ilişkinin kalitesi artmış olur. Bu sayede kişinin kendine olan güveni ve konforu artar.

Vajinada İç Dudakların Geniş Olmasının Nedenleri Nelerdir ?

Vajinada küçük dudaklar (iç dudaklar) geriye doğru küçülür ve belli belirsiz bir kıvrım halini alır. Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan dışarı sarkacak şekilde uzun olması tıbben önemli bir sorun yaratmasa da estetik anlamda görünümü bozabilmektedir

Bu durumun görülmesinin temel sebepleri şu şekildedir;

  • Kişide çeşitli genetik faktörlere bağlı olarak vajinadaki bağ dokusunun elastikiyetinin iyi olmaması ya da doğuştan gelen vajinadaki iç dudak büyüklüğü ve asimetrisi
  • Vajinada yaşlılığa bağlı olarak görülen sarkma ve gevşeme durumları
  • Kadınlarda menopoz sonrasında vajinanın sarkmasına bağlı iç dudaklarda büyüme görülmesi,
  • Vajinal doğum ya da doğumlar neticesinde vajinanın yıpranmasına bağlı durumlar
  • Kişinin sık oranda vajinit yani vajinal enfeksiyon geçirmesi
  • Vajinanın yüksek oranda aerjen içeren maddelerle ile uzun süreli teması (parfüm, kolonya içeren şampuan, sabun benzeri maddeler vs.)
  • Vajinada aşırı zorlama durumlarına bağlı (traksiyon) olarak vajinanın elastikiyetini kaybetmesi durumu ve buna bağlı olarak iç dudakların genişlemesi
  • Vajina bölgesinde aşırı derecede uyarmaya bağlı olarak küçük dudaklardaki temas miktarının artması
  • Kişinin hızlı bir şekilde kilo alması ya da vermesi ya da çeşitli nedenlere bağlı olarak ani kilo artışları

Labioplasti Ameliyatı (İç Dudak Estetiği Ameliyatı) Süreci Nasıl Gerçekleşir ?

Evli veya bekar, doğum yapmış ya da yapmamış dileyen ve ihtiyacı olan herkese bu operasyon yapılabilir. Lokal anestezi altında, ameliyathane şartlarında küçük dudaklar olması gerektiği kadar küçültülmektedir. Genellikle iç dudaklardaki sarkmalarla birlikte klitorisi örten kılıfta da bolluk ve sarkma olmaktadır. Labioplasti ameliyatlarında mutlaka klitorisi örten kılıfta da düzeltme yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde vajinanın üst kısmı ile alt kısmı arasında uyumsuzluk ve orantısızlık meydana gelmektedir.

Labioplasti ameliyatının ortalama süresi 1 saat kadardır. Ameliyat genelde lokal anestezi yöntemi ile gerçekleştirilmekle beraber, hastanın isteği ve cerrahın da uygun görmesi ile hastaya genel anestezi de uygulanabilmektedir. Labioplasti ameliyatında işlem gören iç dudaklar kendiliğinden eriyen dikişlerle onarılmaktadır. Ameliyat sonrasında ise bölgeye herhangi bir pansuman yapılmamaktadır. Ameliyatlı bölge çeşitli antibiyotikli pomatlarla temizlenmektedir. Hastada labioplasti ameliyatını takip eden ortalama 2 -3 gün boyunca hafif miktarlarda ağrı ve hassasiyet hissinin oluşması normal karşılanan bir durumdur. Yine ameliyat sonrasında ilk andan itibaren hastada özellikle dış dudaklarda bir şişme ve ödem oluşur. Ortaya çıkan bu şişme ve ödem oluşumu ortalama 4 – 5 gün içerisinde azalmakta ve yine ortalama 7-10 gün içerisinde de tamamen kaybolur. Labioplasti ameliyatı sonrasında hasta ertesi günden itibaren günlük yaşantısına geri dönebilmektedir. Hastada dikişlerin iyileşmesi bir haftada tamamlanır. Ameliyattan sonra yaklaşık 1 ay içerisinde kimsenin anlayamayacağı bir şekilde iyileşme süreci kendini tamamlamakta ve kişide geriye dönük herhangi bir durum kalmamaktadır.

Ayrıca labioplasti ameliyatlı ile vajina bölgesinde bulunan iç dudaktaki asimetriler, fazlalıklar ya da eksiklikler de dengelenebilmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrasında Vücutta Herhangi Bir Ameliyat İzi Kalır mı ?

Genital bölge, yara iyileşmesi açısından şanslı bir bölgedir ve izler pek belli olmamaktadır. İç dudak kenarları o denli başarılı bir şekilde iyileşir ki ameliyat sonrasını takip eden bir ayın sonunda hastanın ameliyat geçirdiği anlaşılamaz. 6 ay sonra kesi yerini ameliyat olan kişi dahi fark edemez.

Ameliyattan 4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Labioplasti ameliyatı yapmadan önce hasta ile cerrah iletişim halinde olarak ameliyatta nasıl bir yol izleneceğine karar vermelidir. Bayanların iç dudak anatomisi birbirlerinden farklı olmaktadır, bu yüzden yapılacak labioplasti ameliyatı da birbirinden farklı olmalıdır. Bazen bu ameliyatla iç dudaktaki asimetriler, fazlalık ya da eksiklikler de dengelenebilmektedir.

Labioplasti ameliyatı vajinada bulunan kızlık zarına bir zarar vermemekte olup, kişinin cinsel ilişki yaşamasına, sağlıklı bir şekilde orgazm olmasına, hamileliğe ve çocuk doğurmaya engel teşkil etmemektedir. herhangi bir zararı veya engeli yoktur. Ameliyattan sonra iyileşme süreci sona erdiğinde ciltte herhangi bir iz kalmaz ve kişinin ameliyat olduğu anlaşılamaz. Ameliyattan sonra kişide idrar yapma ile ilgili herhangi bir sorun oluşmaz. Labioplasti ameliyatı, özellikle cinsel estetik ameliyat tecrübesi olan konusunda uzman plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Labioplasti ameliyatı da diğer estetik ameliyatlar kadar önemli bir ameliyattır.

Labioplasti Ameliyatı 2018 Fiyatları Neye Göre Değişir?

Labioplasti ameliyatının 2018 fiyatları, ücretleri ile ilgili detaylı bilgiyi doktorunuza başvurarak öğrenebilirsiniz.. İç dudak estetiği ameliyatı fiyatları labioplasti ameliyatıyla kliteroplasti ameliyatının beraber olup olmamasına, anestezi şekline, vajina daraltma gibi ek prosedürler olup olmamasına göre değişiklik göstermektedir.