Jinekomasti

Jinekomasti Tedavisi


Jinekomasti İstanbul

Jinekomasti; erkekte meme dokusunun kadın tipinde büyüme oluşması yani kadın şeklinde göğüslere sahip olmasıdır. Jinekomastisi olan hastalar genelde bunun kilo fazlalığından olduğunu düşünerek kilo vermeye çalışır ya da spor yaparak bunu düzeltmeye çalışırlar. Ancak jinekomasti bu şekilde düzelmemektedir.

Jinekomastinin tedavisi cerrahidir. Ameliyat, hastanın patolojik durumuna göre değerlendirilerek yapılmaktadır.



Jinekomasti Nedenleri Nelerdir?

Jinekomasti en çok hiç bir sebep yokken ortaya çıkmaktadır. Altta bir hastalık ya da pataoloji bulunmamaktadır. Bazen de birtakım ilaçların yan etkileriyle ya da hormonsal değişikliklere bağlı olarak oluşabilir. En sık olarak yapısal ve genetik nedenlerle yani altta yatan bir patoloji olmadan ortaya çıkar. Jinekomasti, bazen fizyolojik olarak oluşabilmektedir. Buda hormon değişikliklerine bağlı olarak, en sık ergenlik döneminde meydana gelmektedir.

Erkek çocukların %90’ ında bu durum kendiliğinden bir yıl içinde geçer. Eğer 17-18 yaşına kadar geçmemişse kalıcı bir jinekomastiden bahsedebiliriz.

Ayrıca, jinekomastiye yol açan diğer durumların da bu hastalarda incelenmesi gerekir. Bu durumlar çok daha nadir görülür ve de kendini başka bulgularla da gösterebilir. Bu hastalıklar ve sebepler arasında hepatit, siroz, karaciğer yetmezlikleri, akciğer kanseri, akciğer hastalıkları, bazı organların kanseri, tiroit bezi hastalıkları, testis hastalıkları, eroin veya benzeri uyuşturucu kullanımı, kilo almak veya kas yapmak için steroid kullanımı, bazı ilaçların özellikle kanser tedavisindeki ilaçların kullanımı gibi sebepler sayılabilir. Bazen ani ve fazla miktarda kilo vermekte meme dokusunda büyümeye yol açabilmektedir.

Ameliyat öncesinde meme muayenesi sonucunda jinekomasti tipinin belirlenmesinde ya da ultrason ile göğüslerin tetkik edilmesinde yarar vardır. Böylece kitlenin sadece yağ dokusundan, meme dokusundan veya her ikisinden oluşup oluşmadığı ortaya konabilir.

Jinekomastinin Çeşitleri

Üç ana tipi vardır: Glandüler, mikst tip, lipomatöz. Glandüler tipte büyümeyi gerçek meme dokusu sağlarken, lipomatöz tipte ise yağ dokusu artışı oluşturmaktadır. Bu duruma yalancı jinekomasti adı da verilir. Mikst (karışık) durumda ise hem bir meme dokusu artışı vardır, hemde yağ dokusunda artış bulunmaktadır. Genelde çoğu zaman mikst tip yani heme meme hemde yağ dokusunda artış bulunmaktadır.

Liposuction Yöntemiyle İz Kalmadan Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomastinin tedavisi cerrahidir. Ameliyat hastanın patolojik durumuna göre değerlendirilerek yapılır.

Ben hastalarıma izsiz bir jinekomasti ameliyatı olan liposuction uygulamaktayım. Bu sayede meme ve göğüs kahverengisi üzerinde kesi yapmadan, hiç bir iz oluşturmadan, sadece ince kanüllerin girebildiği deliklerden içerideki yağ ve meme dokusunu homojen bir şekilde almak mümkün olmaktadır.

Liposuction ile yağlar ile birlikte jinekomastiye özel farklı kanül ve gereçler kullanılarak sert meme dokusuda kolaylıkla tam olarak çıkartılabilmektedir. Liposuction yöntemi ile deride var olan her türlü sarkmalar tedavi edilebilmekte, daha ilk andan itibaren deride kontraksiyon ve küçülme sağlanmaktadır. Yaklaşık 1 ay sonra en kötü görünümlü ve sarkık memeler dahi uyguladığım liposuction tekniği ile tamamen düzeltilebilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Anestezi Şekli

Jinekomasti ameliyatı sedasyon anestezisi veya genel anestezi altında yapılabilir. Ben kendi hastalarımda sedasyon anestezisi tercih etmekteyim. Liposuctionla jinekomasti tedavisi için sedasyon anestezisi yeterli olur ve hasta ameliyatından hemen sonra evine geri dönebilir. Bu sayede mide bulantısı, kusma gibi artık etkilerde en aza indirilmiş olur. Eğer açık cerrahi yapılacaksa genel anestezi aldıktan sonra bir gece hastanede kalmak uygun olacaktır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Bazen çok büyük ve sarkık göğüslü baylarda jinekomasti ameliyatı olabilmektedir. Bu hastalarda bile uyguladığım liposuction yöntemi ile tam anlamıyla normal bir görüntüye kavuşabilmektedir. Liposuction sonrasında bollaşmış fazla duran deri, alttaki yeni durumuna uyum sağlamakta ve hem ameliyat sırasında hem de zamanla kendini küçültmektedir.

Ameliyat sonrasında baskılı sıkı bir pansuman yapılmalı ve korse takılmalıdır. Yapılan bu baskılı pansumanı 2 gün sonra çıkartmaktayım. Bu sürede bile meme derisi alttaki göğüs ön duvarına yapışmaktadır. Sonrasında ameliyat sahasında bir şişlik meydana gelecek ve bu şişlik, ödem bir haftada en üst seviyeye çıkacaktır. Hastalar en şiş halinde bile durumlarını beğendiklerini ifade ederler. Sonrasında şişlikler azalmaya başlayacak, ortalama bir ay sonra dışarıdan ameliyat geçirildiği hiç belli olmayan bir duruma kavuşulacaktır.

Korse yaklaşık 4 hafta takılmalıdır. 3 ay sonra dışarıdan görülmeyen ama elle hissedilen sertlikler düzelecek 6 ay sonra da en iyi hale gelecektir. Ameliyattan 7 gün sonra giriş yerlerindeki ince dikişler alınır. Jinekomasti tedavisinden sonra hasta hemen normal hayatına, 2 gün sonrada iş hayatına dönebilir.


Jinekomasti İle İlgili Sık Sorulan Sorular


Jinekomasti İstanbul

Tedavi için mutlaka ameliyat mı gerekli?

Jinekomasti tedavisi, sadece ameliyatla olabilmekte, ilaçla ya da benzeri şekilde olmamaktadır. Sadece ergenlik döneminde fizyolojik olan jinekomasti kendi kendine geçebilir.

Jinekomasti hastalığı ilaçlarla tedavi edilebilir mi?

Ameliyat jinekomasti tedavisinde olmazsa olmazdır. Ameliyatla jinekomasti tedavisine tamamen karşı olan bazı hastalarda testesteron, clomifen ve tamoksifen gibi östrojen karşıtı ilaçlar ve danazol ile sınırlı bir başarı elde edilebilmiştir. Ancak bu ilaçların çok fazla yan etkileri olduğu unutulmamalıdır. Pratikte uygulanmaz.

Jinekomasti meme kanseri riskini artırır mı?

Meme kanseri genelde bayanlarda görülmekle birlikte, meme kanserlerinin sadece %1'i erkekler hastalarda ortaya çıkmaktadır. Meme kanseri gelişmesi için jinekomasti olması riski artırmaz. Sadece Klinefelter's sendromunda meme kanseri riski 60 kat artmaktadır. Özel bir durum olmadıkça jinekomasti meme kanseri riskini fazladan artırmaz.

Ergenlik döneminde psikolojik problemler yaratıyor mu?

Ergenlik döneminde kendi göğüslerini bir bayanın ki gibi büyük gören hasta psikolojik olarak da etkilenmektedir. Bu hastalar başkalarının yanında üstlerini çıkartmak istemez, denize havuza girmeyi reddeder, askere gitmek istemeyebilir, hatta evlenmekten bile korkabilir. Ruhi durumda dengesizlik oluşabilir, içine kapanık ya da saldırgan tavırlı olabilirler. Aileleri onlara yardımcı olmazsa, bunalıma girebilirler. Zira alakasız bir düşünce ile kendilerinde erkekliğin az olduğunu zannederler. Ayrıca arkadaşlarının kendisiyle alay etmesi de onları üzer ve birçok sorun yaratır.

Ameliyat sonrası memenin tekrar büyüme riski var mı?

Pratikte tekrar etmez. Ameliyat sonrasında eğer yağ dokusu mevcutsa hastanın aşırı kilo aldığı durumlarda (15-20 kg) meme bölgesinde bir artış olabilir, yine meme başı altında bir parça meme dokusu bırakılacaktır. Ancak ek hastalıklar oluşursa bu doku büyüyebilir, bunun haricinde tekrar etmez.

Meme büyümesi tehlikeli olabilir mi?

Erkeğin testisindeki bir büyüme ile birlikte memede de büyüme olursa, bunun bir tümör olduğunu düşünmek gerekir. Buna bağlı büyümeler, hormon incelemeleriyle hemen belirlenebilir.

Kaç yaşından itibaren yapılabilir?

Jinekomasti ameliyatı fizyolojik dönemin bittiği 17 yaşından itibaren uygulanabilmektedir. Birey, memeleri büyüdüğü anda gerekli muayeneyi yaptırır ve en kısa zamanda bunlara müdahale edilirse, psikolojik sorunlar da önlemiş olur.

Ameliyat nasıl bir anestezi ile yapılmaktadır?

Ameliyat sıklıkla sedasyon anestezisi ile bazen de genel anestezi ile yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası hasta hastanede kalmaya ihtiyaç duymadan hemen evine geri dönebilmektedir.

Ameliyat ne kadar sürüyor?

Ameliyat, memenin büyüklüğü ve uygulanan yönteme bağlı olarak ortalama 45-90 dakika arasında sürmektedir.

- Ameliyatı sonrasında ağrı olur mu?

Ameliyat gecesi, dokuların altına verilen uzun etkili lokal anesteziden dolayı hiç ağrı olmamaktadır. Sonrasında 1-2 gün çok hafif ağrılar olabilmektedir.

Ameliyat sonrasında ne kadar süre ile korse takılmalıdır?

Ben hastalarıma 1 ay süre ile korse giymelerini önermekteyim. Bu sayede meme dokusu yeni yerine daha sıkı yapışmakta ve deride giderek küçülme ve sıkılaşma meydana gelmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı 2018 Fiyatları Nedir?

Jinekomasti ameliyatı 2018 fiyatları hastanın jinekomasti tipine, yapılacak ameliyat çeşidine, anestezi türüne, klinikten kliniğe göre değişebilmektedir. Jinekomasti ameliyatının liposuction ile ya da başka bir teknikle yapılması fiyatları belirleyen faktörlerdendir. En doğru fiyat bilgisi için muayene olmanız gerekmektedir. Jinekomasti ücret fiyat bilgisi için 212 2967442 yi arayabilir, yandaki formu doldurarak mesaj gönderebilirsiniz.