Burun Estetiği

Burun Estetiği Operasyonları


Rinoplasti - Septoplasti - Septorinoplasti

Başarılı Burun Estetiği Ameliyatı Kriterleri

Burun üzerindeki meydana gelen küçük değişimler bile kişinin yüzünün genel görünümünü fark edilir derece etkileyebilmektedir. Kişinin yüzünün estetik görünümü açısından oldukça önemli bir gösterge olan burun üzerinde çeşitli farklı yöntemler kullanılarak yapılan burun estetiği ameliyatlarında hastanın burnunun doğal yapısının ve görünümünün korunması ve bu yapı bozulmadan hastanın burnuna gerekli şeklin verilmesi estetik ameliyatın ne kadar başarılı olduğunun en önemli göstergesidir. Bu durumdan ötürü hastaya özel bir burun tasarımının yapılması oldukça önemlidir. Burun estetiği ameliyatından sonra kişinin burnu yüzü ile orantılı, doğal ve güzel olmalı ve ayrıca kişiye estetik ameliyat uygulandığı dışarıdan bakıldığında anlaşılmamalıdır.

Burun Estetiği - İstanbul

Gerek burun estetiği (rinoplasti) ve gerekse de septum deviasyonu (septoplasti) ameliyatları öncesinde hastanın gerçekçi ve mantıklı beklentiler içerisinde bulunması ve konusunda uzman tecrübeli bir cerrahla istişare ederek, iyi planlanmış bir ameliyatla hastaya müdahale edilmesi kişinin ameliyat sonrası tatmin duygusunu en üst düzeylere taşıyabilecektir.

Rinoplasti Nedir?

Kişinin yüz yapısına ve yüz hatlarına uygun, aşırı derecede değişiklik yapılmadan, burun görev yapısını bozmadan yapılan estetik değişikliklerin tümüne Rinoplasti, yani burun estetiği ameliyatı denir.

Op.Dr. Arda Katırcıoğlu estetik burun ameliyatlarını "Tamponsuz Burun Ameliyatı" tekniğiyle gerçekleştirmektedir.

Rinoplasti yani bir diğer adıyla estetik burun ameliyatı kişinin burnunun sahip olduğu görüntünün ve burnun doğal işlevlerinin iyileştirilmesi amacıyla burunda yer alan kemik ve kıkırdakların şekillendirilmesi amacıyla uygulanan güvenli bir estetik uygulamadır. Rinoplastinin hedefi yüzün diğer özellikleriyle uyum sağlamak üzere burnun estetik olarak düzeltilmesidir.

Burun estetiği uygulamasında, hastanın burnuna arzu edilen şeklin verilebilmesi amacıyla burnun kıkırdak dokusunda uzman hekim tarafında bir takım ekleme veya çıkarma gibi uygulamalar yapılmaktadır bu sayede hastaya rinoplasti ameliyatı uygulanmış olmaktadır. Burun estetiği ameliyatlarında, (rinoplasti) operasyon sonrasında ameliyatın başarılı sonuçlar vermesi, yalnızca hastanın burnu üzerinde değil yüzün tamamında olumlu olarak nitelendirilebilecek değişiklik ve farklılıklar ortaya koyması ve burun estetiği ameliyatının kişinin tüm yaşantısı boyunca kişi üzerinde kalıcılık sağlaması, ayrıca kişinin kendine olan öz güvenini sağlaması ve kişinin kendisi ile barışık bir yaşam sürmesini temin etmesinden dolayı plastik cerrahi ameliyatları arasında en sık gerçekleştirilen işlemlerin başında yer almaktadır.

Estetik Burun Ameliyatlarının Amacı Burunda Küçülme Sağlamak mıdır?

Bir çok rinoplasti operasyonunun sonuçlarına bakınca bu sorunun cevabı "evet" gibi görünse de; bu durum her zaman böyle değildir. Estetik burun ameliyatı (rinoplasti); burnun sahip olduğu boyutları genellikle küçültmek ve bazen de büyütmek, burnun uç kısmını yeniden şekillendirmek, burun kemerine hastanın arzu ettiği çerçevede hastanın yüzüyle uyumlu bir şekil vermek ve bu işlemi gerçekleştirirken bir yandan da hastanın rahat nefes almasını sağlamak amaçlanır. Ayrıca burun estetiği ameliyatları, hastanın üst dudağı ile burnu arasında mevcut olan istenmeyen açıyı veya burun ile alın arasında kalan bölgedeki açısal sorunları düzeltmek de amacıyla uygulanır. Burun estetiği ameliyatlarında bazen burnun görünümünü ve şeklini düzeltmek amacıyla buruna doku ilavesi yapılması gerekir. Burun üzerinde yapılması gereken bu işlemlerin tamamı tek bir ameliyatla gerçekleştirilir. Burun estetiği ameliyatlarında, hastanın burun yapısı ve şekli düzeltildiği gibi bununla birlikte, burun içindeki eğrilikler ve burundaki deviasyon veya burunda görülen konka hipertrofisine bağlı olarak kişide görülen çeşitli nefes alma problemleri de rinoplasti ameliyatı esnasında düzeltilebilmektedir. Burun içinde eğrilik olan hastaların genelinde burnun dış kısımlarında da eğrilik gözlemlenmektedir. Hastanın burnunun içerisindeki eğriliğin düzeltilmesi işlemi, kişinin burnunun dış kısmında kaydedilebilir bir düzelme sağlar. Hastada görülen bu durum ameliyat esnasında tek bir operasyonda cerrah tarafında düzeltilmelidir. Örneğin rinoplasti ameliyatında hastanın burnunun iç kısımlarında bulunan eğrilikler ve buruna bağlı nefes alma problemlerinin bir arada düzeltilmesi işlemi tek bir cerrahi ameliyat işleminde yapılabilir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında hastada koku ve nefes alma gibi duyuların üzerinde olumsuz herhangi bir değişiklik görülmemektedir. Burun estetiği ameliyatının yöntem ve kapsamı hastanın istek ve talepleri doğrultusunda cerrahın uygun gördüğü biçimde gerçekleştirilir.

Estetik burun ameliyatları (rinoplasti), diğer tüm estetik cerrahi ameliyatları ile kıyaslandığında ameliyatı gerçekleştirecek cerrahın bilgi, beceri, deneyim ve uzmanlığının en ön plana çıktığı ve önem taşıdığı operasyonların başında yer alır. Konusunda tecrübeli ve uzman cerrahlarca yapıldığında rinoplasti ameliyatları hastanın burnunda gerek fonksiyonel ve gerekse de dışarıdan görünümün düzeltilmekte olduğu ameliyatlardır. Kişinin yüzünün ortasında bulunan burun kişiye özgü karakteristik özellikler taşıyan bir organdır ve hem bedendeki işlevi hem de kişiye kattığı estetik özellikler sebebiyle önemli olan burun üzerinde yapılacak olan cerrahi operasyonlar, dikkatli ve deneyimli uzmanlarca yapılmalıdır.

Septum Deviasyonu - Kayması
Septum Deviasyonu – Septum Kayması Nedir?

Tıp literatüründe septum deviasyonu olarak adlandırılan durum kişinin burun deliklerinin arasında yer alan ve bir nevi burnun orta kısımdaki direğini oluşturan kıkırdak yapılı duvarın bulunduğu düz olması gereken hat üzerinden sağ veya sol tarafa kayması olayıdır.

Septum deviasyonu (septum kayması) hasta açısından ciddi sorunları da beraberinde getirebilen ve üzerinde durulması gereken bir problemdir. Septum deviasyonu kişinin burun deliklerinden birini tamamen ya da kısmen kapayıp, burun deliklerinden hava geçişini engelleyebilmektedir. Bu durum ise hastada nefes almada çeşitli zorluklarla karşılaşma ve hatta kimi zamanlarda burun kanaması olarak kendini göstermektedir.

Septum Deviasyonu Belirtileri Nelerdir?

Kişide septuma ilişkin problem ve sorunlar genelde kendisini alenen belli etmez. Çoğu hasta kendisinde septum deviasyonu olduğundan habersiz bir şekilde yaşamlarına devam ederler. Septum deviasyonu belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Septum kuruluğuna bağlı olarak görülen burun kanaması
 • Burun deliklerine bağlı kanallarda tıkanıklık
 • Uyku esnasında sesli ve hrıltılı nefes alma, horlama
 • Sık karşılaşılan sinüs enfeksiyonları
 • Sık tekrarlanan yüz bölgesi ve baş bölgesinde görülen ağrılar

Septum Kaymasına Neden Olan Faktörler

Kişide septum deviasyonuna neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kalıtsal-doğuştan etkenler (genetik faktörler)
 • Sonradan ortaya çıkan çevresel faktörlere bağlı burunda travma ve yaralanma durumları
 • Yaşlanmaya bağlı olarak septum kemiklerinde meydana gelen kayma eğrilme durumları

Septum Deviasyonu Nasıl Tedavi Edilir? Septum Deviasyonu Ameliyatı (Septoplasti)

Septum deviasyonunun belirtilerinin kişide ciddi şekilde görülmesi ve kişinin hayat standartlarını etkiler bir duruma gelmesi halinde deviasyonun kalıcı bir şekilde düzeltilmesi için hastaya cerrahi müdahale gerketiren ameliyat işlemi uygulanması gerekmektedir. Septum deviasyonunun giderilmesi amacıyla yapılan ameliyata septoplasti adı verilmektedir.

Estetik amaçlarla yapılan Rinoplasti ameliyatı ve işlevsel amaçlarla yapılan Septoplasti ameliyatı aynı anda, tek bir operasyonda uygulanabilen ameliyatlardır. Septum, burun anatomisi açısından büyük öneme sahiptir. Kişide septum adı verilen yapı burna şekil veren kıkırdak yapıların tam ortasında yer alır ve burunu oluşturan yapıların tamamını taşıyan bir görev üstlenir, ayrıca burnun sahip olduğu yapıya burnun iç kısmından destek sağlayarak burnu şekillendiren yapıyı ayakta tutar. Burunda bu denli önemli bir işlevi olan septum üzerinde görülen çeşitli eğrilikler tespit edildiğinde, eğriliğe neden olan kısım cerrah tarafından burunda kesilerek yerinden alınır. Eğer hastanın septum duruma bağlı olarak kıkırdak alınması durumu ortaya çıkarsa septumun en fazla yarısı kadar olan bölge alınır.

Septum deviasyonu (eğriliği) ameliyatı hastada burun sırtını meydana getiren kısımlarda en az 1 – 1.5 santimetre genişlikte bir bölgenin burnun yapısında bırakılması ve alınmaması septoplasti ameliyatlarının ana prensibini oluşturmaktadır. Eğer bu duruma riayet edilmezse burnun destekleyici yapısı zayıflatılmış olur ve bu durumda zaman içerisinde hastanın burun bölgesinde bir takım çökmelere ve zayıflamaya neden olur.

Burun Estetiği Sonrası Burun Düşmesi Nedir?

Halk arasında, burun estetiği ameliyatlarının ardından burnun düşmesi olarak adlandırılan bu durum aslında hastada septumun yarısından fazlasının alındığı durumlarda görülen bu komplikasyondan kaynaklanmaktadır. Hastanın burnundan fazla oranda kıkırdak alınması doğru oranda hastanın rahat ve konforlu nefes almasına neden olmaz. Burada önemli olan husus, hastanın burnundan fazla miktarda kıkırdak yapısının çıkarılması değil, septum deviasyonunu gidererek hastanın burnunda hangi miktarda kıkırdak bırakıldığı konusudur. Dolayısıyla hastada burun estetiği ve septum deviasyonu (septoplasti) ameliyatı olduktan sonra eğer ameliyat, konusunda uzman ve tecrübeli bir estetik, plastik ve rekonstruktif cerrah ve/veya Kulak Burun Boğaz cerrahisi uzmanı tarafından yapıldıysa, burunda herhangi bir düşme ya da çökme oluşacağı konusunda herhangi bir kaygı ve endişe duyulmamalıdır.

Septorinoplasti Nedir?

Septorinoplasti kişinin burundan solunum yapmasına zorluk çıkaran burnun orta kısmındaki septum adı verilen yapının onarılması ile birlikte hastaya aynı ameliyatta burun estetiği (rinoplasti) işleminin de uygulanarak hastanın burnuna şekilli ve estetik bir görünüm kazandırılması işlemine verilen isimdir.

Septorinoplasti ameliyatı günümüzde en fazla tercih edilen estetik ameliyatlardan biri olarak bilinmektedir. Septorinoplasti ameliyatları tekniğine ve prensiplerine uygun bir şekilde uzman bir plastik, estetik ve rekonstruktif bir cerrah tarafından yapıldığında hasta ömür boyu hem rahat ve konforlu bir şekilde burnundan nefes alabilir hem de şık ve estetik bir buruna sahip olabilir.

Septorinoplasti ameliyatında hedef, hem hastanın burnundan rahat bir şekilde nefes alması hem de kişinin burnunun dış görünümünün yüzü ile olan orantısal uyumunu bozmadan estetik görünüm sunan bir hale getirmektir. Kişide sağlıklı bir şekilde soluk alamayan burun, ne kadar estetik ve güzel olursa olsun yine de kişinin yaşam konforu üzerinde negatif etki eden bir unsur olarak yer alacaktır.

Burun Estetiği Ameliyatı 2018 Fiyatları Neye Göre Değişir? (Burun Estetiği 2018 Fiyatları)

Rinoplasti, septoplasti, septorinoplasti burun estetiği operasyonlarının tamamı kişiye özel, spesifik işlemlerdir. Bu sebeple sabit bir burun estetiği ameliyat fiyatından bahsetmek doğru olmaz. Burnun sahip olduğu kemik ve kıkırdak yapısı, (eğer mevcutsa) septum deviasyonunun düzeyi ameliyatın zorluğunu belirleyen temel etkenlerdir. Burun estetiği fiyatları da bu etkenlere bağlı olarak değişmektedir. En doğru ve sağlıklı olan hekiminize muayene olup burun estetiği fiyatları konusunda doğrudan kendisinden bilgi almanız olacaktır.

Etiketler


Burun Estetiği Fiyatları Rinoplasti Septoplasti Septorinoplasti Op. Dr. Arda Katırcıoğlu İstanbul

Burun Ucu Ameliyatı (Mini Rinoplasti)


Mini Rinoplasti yani burun ucu estetiği, burun kemiklerini kırmadan yalnızca burnun uç kısmına yönelik olarak yapılan cerrahi müdahaledir. Bu ameliyat özellikle burnun üst kısmında kemer içermeyen hastalara tercih edilmektedir. Burnunuzda eğer kemer tabir edilen kemik ve kıkırdak fazlalığı varsa klasik burun ameliyatı tercih edilmelidir.

Burun Ucu Ameliyatı

Bu teknikte; burnun ucundaki kıkırdakların inceltilmesi, burun kanatlarının küçültülmesi, burun ve dudağın arasında yer alan açının değiştirilmesi (burun ucunun kaldırılması, soluk alma problemlerinin düzeltilmesi mümkündür.

Ameliyatta sedasyon anestezisi kullanılabilmektedir ancak genel anestezi daha sık olarak tercih edilir. Operasyon süresi 45 ile 60 dakika arasındadır, hasta ameliyat sonrasında ayağa hemen kalkabilmekte ve sosyal hayatına dönebilmektedir.

İşlem sonrasında 5 gün süreli alçı atele ihtiyaç duyulmaktadır. Buradaki amaç, burundaki derinin yeniden kıkırdağa ve kemiğe temasını sağlamaktır, böylece oluşabilecek şişlikler de en aza indirilir. Uygulamadan sonra göz kapaklarında morluk görülmez.

Etiketler


Burun Ucu Estetiği Mini Rinoplasti Fiyatları Merkezleri İstanbul Op. Dr. Arda Katırcıoğlu


Revizyon Burun Ameliyatı

Revizyon burun ameliyatları, yani ikincil ve üçüncül düzeltme ameliyatları Türkiye de maalesef estetik burun ameliyatlarına yakın bir sayı kadar fazla oranda yapılmaktadır. Hastaların sahip oldukları beklentileri olması gerektiği gibi yerine getirememek, gerçekten iyi olmayan burun ameliyatları gerçekleştirmek, doktor hataları, iyileşme problemleri, hastanın vücudunun verdiği tepki, estetik ameliyatları estetik cerrahlar haricinde başka branşlardan hekimlerin yapması bu rakamların artmasına sebep olan nedenlerdir. Bazen bu ameliyatlar ikincil olabildiği gibi üç-dört kez yapılan ve hala başarısız olan ameliyatlarda mevcuttur.

Revizyon Burun Ameliyatı Revizyon Burun Ameliyatlarında Problemi Tespit Etmek :

Bu ameliyat için en az beklenmesi gereken süre 6. aydan sonrasıdır. İdeali 1 sene kadar beklemektir. Çünkü bu sürenin sonunda burun son şeklini alacak ve gerçekte neye ihtiyaç var ve neler yapılmalı daha net ortaya çıkacaktır. İlk ameliyatta uygulanan işlemler ve elde edilen sonuçlar revizyon burun ameliyatına yön verecektir. Oluşmuş olan deformitenin düzeltilmesi için burnun kemik ve kıkırdak yapılarının durumu önem kazanmaktadır. Bazen eksik alınmış kıkırdak ve kemik yeniden alınabilecekken daha zoru ve önemlisi bu dokuların ilk ameliyat sırasında fazla çıkartılmasına bağlı eksikliğidir. Bu durum varlığında kemik ya da kıkırdak doku ilavesi gerekmektedir. Burundaki desteklerin çıkarıldığı durumda ise problem daha da büyümektedir. Bu sebepten dolayı tekrar düzeltme amaçlı ameliyatlar, ilk ameliyatlara kıyasla uzman cerrah açısından daha zor geçmektedir.

Eksik olan dokuların yeniden yerine konması, deformitenin düzeltilebilmesi, burnun anatomik yapısının yeniden yapımı için öncelikle burun içinde kıkırdak olup olmadığına bakılır. Eğer yeteri kadar kıkırdak kalmamışsa problemi düzeltmek için kulak ve kaburga kıkırdaklarına ihtiyaç duyulur. Bazı durumlarda da fazladan bir müdahalede bulunulmamış ancak yetersiz oranda dokunun alınması neticesinde çeştli deformasyonlar meydana gelmiş olabilir. Bu tip durumlarda yukarıda bahsedilen durumlara göre nispeten daha kolay işlemler yeterli olabilmektedir. Yine bu ikincil ameliyatlarda burun içinde de yapışıklıklar gözlenmekte ve cerrahi daha zor bir hale gelmektedir.

Hangi Burun Deformiteleri Yeniden Ameliyat Edilir?

Burun üst kısmının, kemerin aşırı ya da yetersiz alınması, burun kıkırdak kemerinin aşırı ya da az alınması, burunda oluşan çökmeler, burun desteğinin kaybolduğu durumlar, burun ucu asimetrileri, burun eğrilikleri, burnun aksının bozulması, burun kanadı problemleri eğer gerçekten hastayı rahatsız edecek derecedeyse revizyon burun ameliyatı endikasyonu bulunmaktadır.

Hastaları ameliyat öncesi analiz ederken burunda ne yapılacağını önceden tesbit etmek ve ne yapılacağına karar vererek ameliyata girmek gerekir. Bazen revizyon burun ameliyatlarında, ameliyat sırasında karşılaşılacak sürprizler olabilir. Önceden var olarak düşünülen bir kıkırdak alınmış olabileceği gibi, kıkırdak bulunmadığı düşünülen bir durumda ise burun tabanında kıkırdak bulunabilir.

Burun İçinden Kulaktan ve Kaburgadan Kıkırdak Elde Edilmesi

Revizyon burun ameliyatlarında kıkırdak öncelikle burun içi dokularda aranır, burun tabanında, septum yani orta bölmede var olan kıkırdaklar kullanılabilir. Eğer burada yetersizlik söz konusu ise, ilk ameliyat sırasında tamamen bu kıkırdaklar alınmışsa, kulak kıkırdağından faydalanılır. Kulak bölgesinden alınan kıkırdak dokular, kulağa herhangi bir zarar vermemekte ve iz kulak arkasında kalacağı için belli olmamaktadır. Ancak kulaktan alınan kıkırdaklar daha çok burun ucu için yeterli olmakta, burun üst kısmı için yetersiz kalmaktadır. Eğer burundaki deformite çok kötü ve fazla miktarda kıkırdağa ihtiyaç varsa bu durumda kaburgadan kıkırdak parçası alınabilmektedir. Çok minik bir kesi içinden alınan kıkırdak parça, vücutta bir değişikliğe yol açmayacaktır, yalnızca ince yapıda ve küçük bir alanı kaplayan hafif bir iz bırakacaktır. Bu kıkırdak istenilen şekilde, burnun ihtiyacı olan yerlere yerleştirilerek eski anatomi tekrar sağlanacaktır.

Bazen kıkırdakla değil, kemiği ilgilendiren problemler olabilmektedir. Kemiğin hatalı kaynaması, açık çatı deformitesi durumu, kemiğin az ya da fazla miktarda tıraşlanması, basamak deformitesi revizyon burun ameliyatlarına neden olan deformitelerdir. Revizyon ameliyatlarında alçı süresi yapılan operasyona göre değişmektedir. Sadece kıkırdaklarla ilgili bir girişim olacaksa 5 – 6 gün, kemikle ilgili bir düzeltme işlemi uygulanacaksa yapılacaksa 7 – 10 gün kalması gerekmektedir.

Etiketler


Revizyon Burun Ameliyatı İstanbul Op. Dr. Arda Katırcıoğlu


Bilgisayarda Burun Tasarımı

Tıp dünyasında teknolojik gelişmelerin her geçen gün mesafe kat etmesi ve bilgisayarlı simülasyon sistemlerinin gelişmesi sayesinde kişinin ameliyattan sonraki süreçte ne şekilde bir görünüme sahip olacağı önceden değerlendirebilmektedir, bu sayede hasta kendi fikir ve taleplerini belirtebilmektedir.

Bilgisayarda Burun Tasarımı

Bilgisayar ortamında oluşturulan burun tasarımları, hastaya ve estetik cerraha oldukça önemli fikirler, öngörüler vermekte ve bu tasarımlar sayesinde ameliyata ilişkin optimum düzeyde planlamaların yapılması mümkün olmaktadır. Günümüzde bilgisayar planlaması ve desteği olmadan gerçekleştirilen operasyonlar beklenen başarıyı ortaya koymayabilmektedir ve hastanın beklentilerini tam olarak karşılamayabilmektedir. Bu sebepten dolayı bilgisayar programları ile kemerin ne ölçüde alınacağı, burnun uç kısmının ne derecede kaldırılacağı, alın ve burun arasındaki açının ne ölçüde değiştirileceği önceden görülebilmektedir.

Tüm bunlarla beraber, çene ucu, gıdı gibi komşu alanlarda da değişiklik ihtiyacı olup olmadığı ve ne tür değişiklerin yapılabileceği tespit edilebilmektedir. Elde edilecek sonucun cerraha, deriye, kıkırdağın yapısına, kemiklerin durumuna, cildin sahip olduğu kalınlık ve yapıya, ameliyatın ne şekilde geçtiğine ve hastanın iyileşme sürecine vereceği tepkilere bağlı olarak ortaya çıktığı unutulmamalıdır. Hasta bilgisayarda yapılan burun tasarımlarını net bir sonuç olarak değil edinilecek fikir olarak değerlendirmelidir.

Etiketler


Bilgisayarda Burun Tasarımı İstanbul Op. Dr. Arda Katırcıoğlu

E-Bülten


Uygulama ve kampanyalarımız hakkında bilgi almak için e-posta adresinizle kayıt olun.


Facebook


İletişim Bilgileri


 • Adres: Valikonağı Caddesi Bina:73 Kat:7 Daire:7 Nişantaşı / İSTANBUL

 • Telefon: +90 212 296 74 42

 • Fax: +90 212 225 94 62

 • E-posta: info@ardakatircioglu.com

Bizi Takip Edin