Yüz Germe Ameliyatları

  • Yüz Germe Ameliyatı İstanbul

Yüz Germe Ameliyatları

Cilt güzelliği herkes için önemlidir. Cildin zarar görmemesi, yıpranmaması için çaba gösterilir. Zaman ilerledikçe herkesin yüzünde yaşlılık belirtileri gözle görülür hale gelmeye başlar. Yer çekimi etkisi ile sarkmalar meydana gelir. Mimik hareketleri sonucu oluşan kırışıklıkların kalıcı olması, çizgiler, cildin elastikiyetini kaybetmesi gibi ortaya çıkan belirtiler, cildin zamanla deformasyona uğraması sonucu ortaya çıkmaktadır.

  • Genetik faktörler
  • Hormonsal nedenler
  • Sahip olunan yaş
  • Beslenme alışkanlıkları
  • Zararlı güneş ışınları
  • Hareketsizlik
  • Sigara ve alkol kullanımı, cildin deformasyona uğramasının nedenleridir.

Bu gibi sorunları düzeltmekte cerrahi yöntem oldukça etkili bir uygulamadır. Bu yöntemler, cildin altındaki kas dokusunu düzelterek cildin görünümün düzeltilmesini sağlar.

30'lu yaşlarda yapılması mümkün olduğu gibi seksenli yaşlarda da uygulanabilir. Erken yaşlarda, cilt deforme olabilir. Bu kişiye bağlıdır. Cildine gerekli özeni göstermediği zaman, problemlerin görülmesi normaldir. Yüz germe işlemleri, yaşlanmayı durduramaz, cildin daha genç, sağlıklı ve daha iyi görünmesini sağlar.

Yüz germe uygulamasında, yapılacak işlemlerin belirli bir sınırı olduğu için tüm estetik uygulamalarda olduğu gibi bu işlemde de gerçekçi beklentilere sahip olunmalıdır.

Yüz germe işlemlerinden önce, kişinin özellikleri dikkate alınmalıdır. Cilt yapısı, yüz ve kemik yapısı, deri elastikiyeti, yapılacak işlemden önce dikkat edilmesi gereken özelliklerdir. Bu özellikler, işlemin seyrini ve nasıl uygulama yapılacağını belirler.

Yüz germe uygulaması yaptırmadan önce, uzman ve deneyimli plastik cerrah seçimi çok önemlidir. İlk muayenede, cerrah işlem yapılacak bölgeleri inceleyerek, cilt yapısı, kemik yapısı, cilt rengi ve cildin elastikiyet özelliklerini belirleyerek işlemlere başlar. Yüz germe ile birlikte boyun ya da çene bölgesine işlemler yapılacaksa belirlenmelidir. Beklentilerinizin gerçekçi olabilmesi için, cerrah yapılacak işlemlerle ilgili hastaya bilgi vermelidir. Kullanılacak anestezi yöntemi, işlemin riskleri ya da ortaya çıkan sonuçları, ek olarak yapılacak işlemler hakkında da bilgilendirilir.

Yüz germe işleminde hangi teknik kullanılmaktadır ?

Facelifting yöntemi kullanılmaktadır.

Facelifting yöntemi nasıl uygulanmaktadır?

Kesiler, şakak bölgesinden başlar. Kulak önü ve kulak yolunun içine saklanacak şekilde, kulak memesi altı ve kulak arkasında görünmeyecek şekilde yapılır. Cerrah açılan kesiler'den, kas ve bağ dokularında, germe işlemleri yapıldıktan sonra oluşmuş fazla yağ birikintileri alınır ve cildi gererek kesi bölgelerinde fazla olan deri temizlenir. Deri fazlalıkları uzaklaştırıldıktan sonra ince ve düzgün dikişler ile kesiler kapatılır. İzler bu şekilde doğal yüz çizgileri içinde saklanır.

Facelifting yüz germe işlemi nasıl devam etmektedir?

Yüz germe işlemi 3 ile 5 saat arasında gerçekleştirilmektedir. Genel anestezi eşliğinde yapılan bir uygulamadır. İşlem bittikten sonra baskılı pansuman ve sargı ile uygulama yapılan bölge kapatılmaktadır. Yüz germe ameliyatından sonra, hafif ağrı hissi oluşabilir. Plastik cerrahın önerdiği ilaçlar ile ortaya çıkan ağrıların kontrol altına alınması sağlanır. İşlem yapılan bölgelerde şişlik ve morluk görülmesi normaldir. Soğuk kompres uygulaması yapılarak, bu etkiler en aza indirilebilir.

Yapılan sargı ve pansuman, işlemin ertesi günü açılmaktadır. Atılan dikişler ise ortalama 1 hafta sonra alınmaktadır. Yüz germe ameliyatından sonra iyileşme süresi 3 haftadır. İyileşme tamamlanırsa kişi 10 gün içinde sosyal ve iş hayatına dönebilmektedir. Tam olarak belirtilerin gözle görülür hale gelmesi 2 ayı bulmaktadır. İzler belli bir süre sonra belirsiz hale gelmeye başlarlar. Doğal yüz çizgileri ile kapatılan, ameliyat izleri hafif makyajla istenirse kapatılabilir.

Uygulamadan sonra hastaya öneriler olacaktır. Plastik cerrah, hastanın başını yüksekte tutmasını, belli bir süre aktivitelerini azaltmayı ve oluşan her türlü sorunları kendisine iletilmesini isteyecektir.

Yüz germe ameliyatından sonra, yüzde oluşan gerginlik hissi bir kaç hafta içerisinde azalmaya başlayacaktır.

Yüz germe ameliyatından önce hastanın dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

İyileşmeyi engellemesi nedeniyle sigara kullanımının işlemden 1 ay öncesinde bırakılması gerekir. Kan pıhtılaşmasını engelleyecek ilaçların kullanımının 2 hafta önce bırakılmalıdır. Yüksek tansiyon gibi hastalıklar varsa cerrahın bilmesi gerekir. Ruhsal ve psikolojik sorunlar var ise yine cerrah tarafından bilinmesi gerekir.

Yüz germe ameliyatından sonra cilt gerginleşir ve daha genç bir görünüme sahip olur. Dikkat edilmesi gereken, plastik cerrah seçimidir. Bilinçsiz kişiler tarafından yapılan uygulamalar kişinin hem cildine zarar verebileceği gibi psikolojik olarak sorunlar yaşamasına neden olur. Düzeltilemeyecek problemler ortaya çıkabilir. Ameliyat uygulamasının yapılacağı ortamda önemlidir. Temiz, steril ve gerekli donanım olması gereklidir.

Yurt dışında bazı ülkelerde, yüz germe ameliyatlarını 3 kere tekrarlayanlar vardır. Kişiye zarar veren bir uygulama değildir.

Doktorunuza Sorun