Fraksiyonel Lazerlerin Kullanım Alanları

  • Fraksiyonel CO2 Lazer İstanbul

Fraksiyonel Lazerlerin Kullanım Alanları

Fraksiyonel lazer, cilt gençleştirme tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Kişinin yaşına göre cilt o kadar deformasyon yaşamıştır. Bir çok yara izi, sivilce izleri, çatlak, yanık izleri, lekeler, boyun kırışıklıkları, dekolte bölgesi gençleştirme, göz altı morlukları tedavisi gibi durumlarda uygulanan br yöntemdir. Günümüzde insanlar bu izlerden eskiye oranla daha fazla rahatsız olmaya başlamışlardır. Tedavi arayışları arttığı için kliniklere başvurma oranı yüksektir.

Fraksiyonel lazer bu konuda geliştirilmiş ve etkili, olumlu sonuçlar veren bir yöntemdir. Fraksiyonel lazerde bir çok cihaz türü vardır. Bu cihaz türleri ; ,540 nanometre dalgaboyu Erbium Glass lazer (Er: Glass), 2,940 nm dalga boyuna sahip Erbium YAG lazer (Er: YAG) kliniğimizde bu amaçlı Asclepion marka Er yag lazer ve Er Yag fraksiyonel lazer kullanılmaktadır, 10,650 nm dalga boyuna sahip Karbondioksit lazer (CO2) kliniğimizde bu amaçlı Lutronic ECO2 fraksiyonel karbondioksit lazer kullanılmaktadır.

Karbondioksit fraksiyonel lazerde diğer lazer sistemlerinde olduğu gibi bazı bölgelere lazer ışınları gönderilebilir ama tüm cildi etkileyecek lazer ışını gönderilmez. Bu şekilde cildin korunması sağlanır.

ECo2 Fraksiyonel karbondioksit lazer uygulamaları esnasında, kimyasal peeling veya dermabrazyonda olduğu gibi inilen derinlik tahmini değil, kesin olarak bilinerek yapılmaktadır. Cihazın ayarlanabilir özelliği sayesinde sadece hedeflenen dokuya atış yapılır. Fraksiyonel özelliğe sahip olması nedeniyle iyileşme hızı yüksek ve kısadır. Bu lazerin etkisi diğer lazer uygulamalarına göre daha göz önündedir. Diğer lazer uygulamaları gibi anestezi gerektirmez.

CO2 fraksiyonel deri üzerine lazer ışınları veririlir. Bu lazer ışınları, derinin sıcaklığını artırmaya başlayarak, buharlaşma sağlanır. Derinin hem üst hem de alt tabakası yenilenir. Lazer ışınları, iyileştirilmesi gereken dokulara zarar verir. Zarar gören dokuların çevresinde bulunan sağlam dokular, hasar gören dokuları iyileştirmeye başlarlar. Bu sürede kolajen üretimi hızlanır. Hücre yenilenmesi ve yapılanması daha hızlı bir hale gelir. Uygulamadan 1 hafta sonra cildin genel görünümünde düzelmeler fark edilir.

CO2 fraksiyonel lazer uygulamasından sonra kızarıklıklar olabilir. Bu kızarıklıklar 1 gün içerisinde geçmektedirler. Uygulama yapıldıktan sonraki gün kabuklanmalar görülebilir. Yüz bölgesinde ki kabuklanmalar 5 gün gibi bir zamanda geçerken, vücut bölgesinde 15 gün içerisinde geçecektir. Uygulamadan ancak 24 saat sonra hasta duş alabilir ve makyaj yapabilir. Doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanıldığı zaman sonuçları 1 hafta içerisinde fark edilebilir. 1 ay sonra ise kesin sonuçlar ortaya çıkacaktır. Bu uygulamada, hastanın problemine göre seans sayısı değişebilir. Her seanstan sonra %40 gibi oranlarda iyileşme görülür. Hafif ve orta problemlerde 2 seans yeterliyken, çok derin problemlerde 5 seans kadar sürebilir. Seans aralıkları yine problemin derecesine göre değişmektedir. Yüzeysel yani hafif ve orta derecede olan problemlerde 1.5 ayda bir yapılırken, derin problemlerde 2 ayda bir yapılmaktadır.

CO2 fraksiyonel lazer uygulaması hafif ağrılı bir işlemdir. Bu ağrı, lokal anestezik kremler ya da soğuk hava kullanılarak azaltılabilir.

CO2 fraksiyonel lazer uygulaması yapılmadan önce hasta, kanın pıhtılaşmasını engelleyen, retinoid içeren, ışığa duyarlılığı artıran ilaçlarlar kullanılmamalı, güneş ve solaryumdan 1 ay boyunca uzak kalınmalıdır. Daha önceden cilt gençleştirme tedavileri yapıldıysa bunlar doktora söylenmelidir.

CO2 fraksiyonel lazer uygulamasından sonra hastanın dikkat etmesi gereken önemli konular vardır. İşlemden 24 saat sonra ılık duş alınabilir. Oluşabilecek şişliklerin geçmesi için buz kompresi yapılabilir. Uygulamadan sonra kabuklanmadan korunmak için cildin temiz ve nemli olması gerekir. Sık sık antibiyotikli bepanten gibi kremler kullanılmalıdır. Hastanın cilt tipine uygun iyileşme sonrası kullanılabilecek güneş koruyucular tercih edilmeli, peeling gibi cilt derisine zarar verebilecek yöntemlerden de 1 ay kadar uzak kalınmalıdır.

Doktorunuza Sorun